Чому мурахи вмирають??

20 Февраля 2018

Жити і виживати завжди простіше, якщо поруч з тобою хтось є. Тому деякі комахи (мурахи, оси, терміти) пішли по шляху соціальності, адже колонія завжди більш стійка до несприятливих факторів, ніж окремо взятий організм. Соціальність має на увазі чисельність, а чисельність - велику швидкість росту суспільства, щоб воно без особливих втрат могло відновлюватися в разі, якщо щось пішло не так.

Об'єднання в колонію дало позитивні результати: мурахи стали одним з найбільш пристосованих і домінуючих типів створінь нашої планети. Не дарма вчені жартують, що якби людство і інші види живих істот були знищені глобальною катастрофою, то таргани і мурахи все одно б вижили і розвивалися.

Звичайно, "незнищенність" властива не всім видам мурах, а тільки найпоширенішим і часто зустрічається. Саме вони часто знаходяться в списках наших колоній, а якщо висловлюватися точніше - саме з утримання таких чисельних і звичайних мурашок ми починаємо своє захоплення мірмекіперством.

Колонії таких знайомих усім Месорів в природі досягають чисельності в 5 тисяч особин і більше, а лазіусов (Lasius niger і його товарищі) - перевалюють за 10 тисяч. Уявляєте, скільки насіння (в першому випадку) і комах (у другому) споживає доросла колонія? Але виснаження харчових ресурсів - це ще не все. Ті ж лазіуси є явними агресорами, які в природних умовах вбивають менш живучих мурах, конкуруючи з ними і виходячи переможцями з будь-яких сутичок.

Що якщо абсолютно всі матки нігеров, що з'являються під час літа, закладуть нові сім'ї, і сім'ї ці розвинуться до межі? Ймовірно, ми отримали б мляву пустельну місцевість, де ростуть кволі деревця, практично знищені армією попелиці, яку розводять лазіуси, безперестанку воюючими між собою (так як інших об'єктів для битв вже просто не залишилося). Але цього не відбувається і не відбудеться ніколи. Чому?


На це питання ми, звичайно ж, відповімо, але спочатку розглянемо одну ситуацію. Захопившись не на жарт мурахами, ви вже перечитали всю літературу та інтернет-ресурси, де присутні хоча б два слова - "мурашки" і "утримання", задали сотню питань більш досвідченим мірмекіперам, придбали формікарій, розроблений за останнім словом інженерно-мірмекіперской техніки саме для ваших майбутніх вихованців, закупилися живими кормовими культурами (куди входять в тому числі найніжніші і м'які таргани, спіймані на ваше замовлення на одному з островів Океанії), встановили в ферму гігрометр, термометр, туманогенератор, кліматконтроль, пристрій для автоматичної подачі корму і програвання тихої заспокійливої музики (хтось вам підказав, що мурахи так краще розвиваються), на арені прикріпили лампу саме такого спектру, яка характерна для місць проживання даного виду мурах ... і, нарешті, замовили маленьку колонію мурах, про яку ви мріяли, і яку доставить прямо на поріг поштова служба "Анти Ейс Вентура".

Мурахи прибули! Ось тепер у вас буде колонія, яку ніщо і ніколи не здатне вбити, вона буде розвиватися і розвиватися, адже для неї створені найкращі (просто ідеальні) умови. Втім, все це трошки перебільшено. Насправді ж вам достатньо лише вивчити вимоги обраного виду мурашок: раціон, температура, вологість, формікарій. До мірмекіперства потрібно ставитися відповідально, але без педантизму. Так, деякі початківці мірмекіпери, боючись заразити колонію паразитами, кип'ятять комарів і плодових мушок, проводять повну дезінфекцію декорацій для арени і т.д.

Не варто забувати, що мурахи від природи витривалі і можуть пристосовуватися до самих різних ситуацій, тому утримувати їх в стерильних умовах не потрібно.

Однак, навіть якщо дотримані ідеально всі вимоги, може іноді трапитися непередбачене. Одного разу ви, як зазвичай перевіряєте своїх вихованців, ніби все у них добре... Але стривайте-но... Що це з маткою? Вона... Вона лежить на спині і не рухається! Тиждень все було відмінно, а тут матка гине! Чому так вийшло?!

Ви в розпачі перебираєте причини, за яких загинула найцінніша особина колонії і визначаєте винуватця всіх бід. Це... продавець! Так, продавець підсунув колонію з бракованої маткою! Ось чому мурах було так мало, адже всі мурахи повинні розвиватися швидко, а тут їх всього 30 штук. Підступний, брехливий продавець підсадив в колонію матку, яка перебувала вже на межі життя і смерті! Ох, як він, напевно, радіє зараз, перебираючи ваші грошики з єхидною посмішкою... І ви залишаєте скрізь, де тільки можна, негативні відгуки про фірму, щоб продавець відповів за скоєне.

Однак не поспішайте з висновками. У будь-якому випадку, якщо мурахи почали масово гинути (загибель поодиноких дрібних робочих - нормальне явище, тому що початкові робочі мало живуть) - це вже є тривожним знаком, що сигналізує, що щось не так з умовами утримання. У такому випадку потрібно терміново вжити заходів, поки не загинула матка (але вона може померти і в ідеальних умовах, ми до цього повернемося).

Гинути мурахи можуть від пересушування формікарія, від екстремальних (високих або низьких) температур, а також від отруєння або незвичної їжі. Уникнути таких моментів можна, якщо слідувати рекомендаціям по утриманню різних видів мурах (в тому числі - різноманітно годувати перевіреним кормом) і експлуатації ферм. Так, наприклад, вологість важливіша вашим вихованцям, ніж температура (як європейські, так і тропічні види здатні відносно комфортно себе почувати в широкому діапазоні температур від +19 до +28 градусів Цельсія), тому її коливання вони переносять болісно.

Щоб максимально уберегти мурах в цьому плані, в наших фермах передбачені гіпсові прошарки - гіпс поглинає надлишки води і потім віддає її, що дозволяє залишати невимогливих мурах без догляду на термін до 7 днів (якщо ви, звичайно ж, залишите їм поїлку і запас їжі ). Крім харчування, режимів температури і вологості, велику роль відіграє тиша і спокій. Мурахи не люблять шум, яскраве світло і вібрації, тому формікарій повинен знаходитися далеко від яскравого світла і в такому місці, де турбувати і переміщати його будуть якомога рідше - тоді колонія не турбуватиметься, не відмовиться від харчування через стрес, і це не викличе її загибель.


А тепер повернемося до того, що, незважаючи на відповідальний підхід до справи, мурахи можуть загинути без видимих ​​причин. Завдяки чисельності і прискореного відтворення, мурахи в природі мають масу ворогів. Маток, що вилітають з мурашника, їдять птиці, комахоїдні савці, риби, рептилії і амфібії, павуки, інші мурахи... Список живих істот, що прагнуть поживитися мурашками, можна продовжувати довго. Мало хто з майбутніх королев встигають зкинути крила і вирити укриття. Але навіть такої кількості вистачить для того, щоб істотно підвищити мурашину навантаження на екосистему.

Тому маток починають переслідувати зовсім інші вороги, за розміром яких і не скажеш, що вони можуть нашкодити колонії, прирікаючи її на загибель. Це ектопаразити (зовнішні) - кліщі. Деякі використовують мурах як транспорт, інші ж як безпосередню їжу, висмоктуючи гемолімфу. Обліплена паразитами матка в кінцевому рахунку гине.

Але є і вбивці іншого типу - ендопаразити (внутрішні). Королева вже може бути ними заражена, але хвороба ця проявляється далеко не відразу. Грибки, черв'яки, личинки паразитичних мух - ось те, що може знищити матку (і не тільки її) навіть у розвинутій, зовні здоровій колонії. Заражена матка відкладає яйця, вирощує мурах - здавалося б, все добре, але вона несподівано гине, прирікаючи на загибель і своїх дітей, а закінчивши розвиток паразит залишає її тіло. Найбільш схильні до прихованих захворювань домінантні види мурашок, а також рабовласники.

Зовні заражена матка нічим не відрізняється від здорової, лише всередині вона є бомбою уповільненої дії. Залежно від виду паразита, може бути внутрішньо заражена не тільки матка, але і мурахи, які через деякий час після народження починають гинути, заражаючи інших. Буває і так, що інфекція вражає одного-єдиного мурашку, а він після своєї смерті передає смертоносну хворобу побратимам - ось чому винесених з формікарія померлих робочих мурашок потрібно негайно прибирати.

Таким чином, виходить, що винен в загибелі мурах зовсім не продавець, а нинішній господар або природа. Більш того, будучи великою фірмою, що має в розпорядженні безліч колоній на продаж, ми прагнемо реалізовувати найсильніші і розвинені мурашині сім'ї в першу чергу, так як утримувати великі колонії на складі важко. Втім, невеликі молоді колонії ми теж відправляємо, якщо це було обумовлено, так як вони краще переносять транспортування.

Пам'ятайте - благополуччя ваших вихованців багато в чому залежить саме від вас. Відповідальний підхід до мірмекіперства, обережне поводження з тими, чиє життя з моменту придбання довірено тільки вам - ось запорука стабільного розвитку колоній. Здоров'я вашим мурашкам!

Вернуться к списку публикаций

КОММЕНТАРИИ 3
ДРУГИЕ СТАТЬИ
Я кто то
12.04.2020 в 19:37
Да да

Наталья
26.07.2019 в 19:57
Добрый вечер.Муравьи все переселились в камеру где гипс.и какие-то вяленькие?что делать?
DenisDuami
16.09.2018 в 14:26
Добрый день, есть вопрос по ассортименту
Перед публикацией комментарии проходят модерацию.

Нажимая на кнопку «Отправить» вы принимаете условия Публичной оферты.