Білковий корм для мурах

02 Октября 2018

Раціон більшості видів мурах в основному включає два головні компоненти: білок і вуглеводи. Вуглеводи - це чиста енергія для діяльних мурах, а ось білок куди більш функціональний: він використовується не тільки для підтримки функцій організму дорослих особин, але і на розвиток личинок, а також на формування яєць у матки. Чим ближче холодна пора року, тим гостріше постає питання про забезпечення білковим кормом домашніх колоній.

Ця проблема не стосується тих любителів мурах, які вважають за краще розводити кормові культури для своїх вихованців вдома самостійно. В цьому безліч плюсів - від економії грошей і часу на пошук їжі, до свободи від можливого занесення паразитів з кормом. Але видів кормових культур так багато, як визначитися з вибором у всьому їх різноманітті?

Почнемо з того, що вибір джерела білка залежить від виду ваших мурашок. Одні менш залежні від різноманітності кормових об'єктів, інші - більш. Наприклад, всіма улюблені і всім знайомі Messor structor будуть раді будь-якому джерелу свіжого білка, а ось більш вимогливі мурахи-понеріни, такі як Harpegnathos venator, потребують різноматітний раціон їжі: сьогодні один вид комах на обід, завтра - інший.


Однак навіть для непростих мурах досить мати 2-3 живих кормових культури і чергувати їх у міру потреби. Які це можуть бути комахи? Очевидно ті, що найбільш легкі в вирощуванні і добре розмножуються. "Джентльменський набір мірмекіпера" при такому розкладі може включати в себе три кормових культури, яких знайти в продажу зовсім не складно: мармуровий тарган, туркменський тарган і борошняний черв'як.


Мармуровий тарган - практично еталон всіх домашніх тарганів.

Цей вид кормових комах найпоширеніший в наших колекціях, тому що не вимагає буквально ніяких зайвих рухів при утриманні. Мраморніки можуть місяцями жити в порожньому контейнері з картонними лотками для яєць, харчуючись цими самими лотками. Але, звичайно, з такою начинкою вашим мурашкам вони навряд чи сподобаються.

Тому бажано забезпечити тарганам більш-менш стерпні умови, а саме: просторий контейнер літрів на 10-20 (без кришки, але з антіпобігом з простого вазеліну або шару вазелінового масла), картонні лотки від яєць (знову-таки, без них нікуди - вони дозволяють розширити населену комахами площу), невеликий шар субстрату (сухий кокос) і корм - фрукти, овочі, листя різних рослин і сушений гаммарус, в якості білкової підгодівлі.


В таких умовах мармурові таргани будуть швидко розмножуватися (вони живородні) і рости, а ваші вихованці отримають безперебійне джерело кормової їжі самого різного розміру: і дрібних новонароджених тарганів, і дорослих крилатих особин. Ось тільки давати мурашкам їх бажано придавленими, тому що мраморнік досить міцний і сильний, а по стінках арени він може втекти далеко.

Туркменський тарган. Дикий, зухвалий, як куля різкий - це все про нього, про туркменського таргана.

Зовні він досить гарний: червонувато-коричневі смуги чергуються з жовтими і чорними плямами в забарвленні самок, а крилаті самці тарганів - однотонні жовтуваті. Таких і гостям показати не соромно. Туркмени стрункі і дуже швидкі, ловити їх на корм досить складно. Агресивний бойовий характер робить цих тарганів небезпечними сусідами навіть для представників свого виду: побачивши свого родича, вони налітають на нього і розривають на частини, як зграя шакалів. Але це тільки при нестачі білка, до чого туркмени дуже чутливі.

Якщо ж в раціон регулярно додавати гаммаруса, дафнію, котячий корм, курячі кістки, то таргани будуть мирними. Крім канібалізму ще одним складним моментом їх вирощування стає інкубація. Самки відкладають яйця в субстрат або на його поверхню, звідки їх потрібно збирати і зберігати окремо в ємності з доброю вентиляцією і вологим мохом (або іншим компонентом для збереження вологості).


Якщо ж вам не хочеться з цим поратися - тримайте тарганів на шарі вологого кокосу, тоді яйця будуть проходити інкубацію прямо в загальному контейнері. У інсектарій потрібно поставити вертикально шматки кори (верба, корковий дуб), які будуть служити притулком для тарганів, а при сухому змісті підійдуть і знамениті яєчні лотки. Кришка і антіпобіг не потрібні - ці таргани по гладким вертикальним поверхнях не бігають. Складнощі утримання туркменів окупляться в той момент, коли з яєць почнуть виходити молоді тарганчикиі. Їх дуже багато, ростуть вони дружно, а мурахи від м'яких туркменських тарганів просто в захваті.

Борошняної черв'як насправді не хробак, а личинка жука-чорнотілки.

Ще одне абсолютно безпроблемне джерело живого білка, яке не потребує особливих затрат. Все, що потрібно для утримання колонії борошняних черв'яків і їх батьків - це невеликий контейнер, в який буде засипана суміш з різною крупи, висівок, вівсяних пластівців і гаммаруса. Можна навіть обійтися без останнього компонента, але через те, що личинки заляльковуються в загальному контейнері, родичі можуть ці лялечки підгризати і пошкоджувати, тоді жуки будуть з'являтися з дефектами.

Тому, як і багатьом іншим кормовим культурам, борошняному черв'яку потрібне якесь дешеве джерело білка для нормального розвитку. У контейнері обов'язково повинна бути кришка, тому що жуки непогано літають і можуть потім оселитися в ваших запасах зерна (якщо вони у вас є). Невибагливі види мурашок їдять борошняних черв'яків, але без ентузіазму - лише в якості добавки до раціону з тарганів, а деякі види мурашок іноді відмовляються. А ось дорослих жуків не їсть практично ніхто.

Отже, ми з вами розглянули найпростіші, але від цього не менш потрібні в господарстві кожного мірмекіпера кормові культури. Маючи в запасі всі три, ви зможете легко забезпечити своїх вихованців білковим кормом, який ніколи їм не набридне.

 

Вернуться к списку публикаций

КОММЕНТАРИИ 0
ДРУГИЕ СТАТЬИ
Здесь еще никто не оставлял комментарии. Вы можете быть первым!
Перед публикацией комментарии проходят модерацию.

Нажимая на кнопку «Отправить» вы принимаете условия Публичной оферты.